04 grudnia 2011

Mapa kolektorów głównych

Dziś zamieszczam bardzo ważną mapę, bo przedstawiającą przebieg łódzkich kolektorów ściekowych, rzek i wodociągów. Pochodzi ona ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, sporządzonego przez MPU.

Super? Nie do końca :) Jest parę "ale".
  1. Przede wszystkim mapa przedstawia tylko system ogólnospławny i sanitarny. Brak jest informacji o kanałach burzowych.
  2. Są nieznaczne, ale częste błędy w przebiegu kolektorów (dane skonfronotwane z MPZP, które są w 100% wiarygodne).
  3. Błędy w przebiegu podziemnych rzek (ale dużo mniejsze niż na mapie ŁSI).
  4. Niejednoznaczna numeracja kolektorów.
Ogólnie mówiąc jest to dobra orientacyjna mapka, ale raczej nie nadaje się do precyzyjnego lokalizowania studzienek, przez dziury w których można podejrzeć sobie kolektor.


Od razu rzuca się w oczy drzewiasty układ kolektorów, płynących na południowy zachód, do GOŚ. Łódzki system kanalizacji został bardzo dobrze zaprojektowany, gdyż działa samoczynnie dzięki grawitacji. Nieliczne lokalne przepompownie są umiejscowione jedynie w obszarach dość zróżnicowanego terenu, jak dolina Sokołówki czy Nowosolna.

Trójkątne strzałki oznaczają przelewy burzowe. Zwykle to sugestia, że w pobliżu jest większy lub mniejszy kanał ogólnospławny lub burzowy.

Przebieg kolektorów zwektoryzowałem, wprowadzając drobne poprawki na bazie dostępnych MPZP. Niestety pełną wiarygodność można by uzyskać jedynie w oparciu o system GESUT, który służy do ewidencjonowania infrastruktury podziemnej, ale dostęp do niego jest płatny i nie jestem pewien czy nie ograniczony.

Obie mapki można nanieść sobie na Google Earth, pobierając poniższe pliki:
Oryginalna mapa ze Studium: http://www.mediafire.com/?kc7zvn0b14893dy
Zwektoryzowany przebieg kolektorów: http://www.mediafire.com/?sw61m1a2erheybh

13 komentarzy:

  1. Czemu niektore zdjecia poznikaly?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ustawiłem albumy, z których pochodzą na prywatne, nie wiedząc, że to zablokuje użycie tych fotek na blogu. Już jest normalnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Interesujący temat. Fajnie się czytało.:). Pozdrawiamy serdecznie.:D

    OdpowiedzUsuń
  4. Polecam przejść się wzdłuż kolektora VII w miejscu pomiędzy Nerem a terenem lotniska. Dla odważnych istnieje nawet możliwość zejścia na dół ze względu na brak włazów. Zapach wyczuwalny niekiedy w promieniu 300 metrów od studzienek ;) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Bartek Zakłaz21 września, 2018

    budowa instalacji kanalizacyjnej to nie lada sztuka. Nawet podczas budowy domu jednorodzinnego trzeba zadbać, aby cała instalacja sanitarna i kanalizacyjna była jak najlepiej wykonana. U mnie w domu instalację zleciłem firmie https://www.stankan.pl i muszę dodać, że ekipa sprawiła się na medal. Mam nadzieję, że kanalizacja będzie służyła bardzo długie lata.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak widzę, to faktycznie sieć kanalizacyjna tego miasta jest bardzo rozbudowana. Natomiast ja również niedawno odkryłam fajny pomysł podczas remontu łazienki. Mianowicie po zastosowaniu przepompowni WC https://www.dostudni.pl/przepompownie-wc-i-pomporozdrabniacze,c54.html mogłam bez problemu dorobić jeszcze jeden punkt toalety.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. 41 year old Account Coordinator Travus Caraher, hailing from Erin enjoys watching movies like Colonel Redl (Oberst Redl) and Geocaching. Took a trip to Historic Town of Goslar and drives a 3500. poznaj fakty tu i teraz

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

    OdpowiedzUsuń
  11. Anonimowy06 maja, 2023

    Świetny wpis! Naprawdę wartościowe porady przedstawione na tym serwisie. Doceniam Twoją pracę w tworzenie tak dobrych postów. Chciałaby dodatkowo zaproponować odwiedzenie mojej strony, gdzie również znajdą wartościowe informacje na temat trendów. Serdecznie zapraszam do stronę mój blog. Miłego przeglądania!

    OdpowiedzUsuń