03 października 2011

Rejon: Lublinek

Z kilku powodów jest to bardzo ważny obszar dla łódzkiej kanalizacji.

Po pierwsze znajdowała się tu kiedyś stara oczyszczalnia ścieków. Były one filtrowane jedynie mechanicznie, więc cały syf (bakterie, fekalia i fosforany) wpływał prosto do Neru. Nieczystości stałe (skratki) i piasek były wywożone wagonikami pchanymi przez pracowników na pobliskie składowisko. Musiała to być bardzo niewdzięczna praca.

Stara oczyszczalnia. Zdjęcie z archiwów GOŚ.

W 1975 roku zaczęto budowę nowej oczyszczalni, która wyręczyła starą w 1994 roku. Jednak stare kanały pozostawiono i nadal są drożne.

Plan, który przedstawiam nie jest zbyt aktualny, ale dobrze opisuje sytuację już po likwidacji starej oczyszczalni. Kluczowe elementy oznaczyłem kolorami.

Plan w wersji dla GoogleEarth: http://www.mediafire.com/?8x6cgn3zxu7oo8a

Kolektor ogólnospławny Polesie-15 (zielony)
Najpotężniejszy kolektor ściekowy w Łodzi. Zbiera praktycznie wszystkie ścieki z miasta poprzez kolektory I i VII. Polesie-15 to głównie para prostokątnych tuneli o wymiarach 2850x2500mm każdy. Obecnie tylko prawa nitka jest używana. Taki podwójny tunel zaczyna się w komorze pod lotniskiem (tuż obok pasa startowego), więc gdyby ktoś zdecydował się na zwiedzanie, to nie jest najlepsze miejsce na wyjście na powierzchnię :)

Pamiątkowa tabliczka w oczyszczalni

Wylot kolektora w oczyszczalni
Jest to kolektor ogólnospławny, więc oprócz ścieków niesie też wody deszczowe. W przypadku bardzo intensywnych opadów nadmiarowa zawartość uchodzi bezpośrednio do Neru kanałem obejścia, znajdującym się na terenie oczyszczalni.

Brak danych o stanie drugiej, nieużywanej nitki kolektora.

Kolektor I (fioletowy)
Zbiera nieczystości ze śródmieścia. W końcowym etapie biegnie pod ulicą Pienistą, przepływając w interesujący sposób pod sortownią odpadów, wybudowaną na terenie dawnej oczyszczalni ścieków. Tam też przechodzi w kolektor Polesie-15 (zielony).

Uwagę zwraca "pętelka" na końcu oraz...

Dawny główny spust (niebieski)
Kanał zaznaczony na niebiesko pokrywa się z głównym spustem starej oczyszczalni. Ścieki czyszczone były jedynie mechanicznie, więc nie "leżakowały" tak jak obecnie, lecz po prostu przepływały tym kanałem przez rząd krat oraz sit i uchodziły do Neru.

A - śluzy, B - komora łącząca spust i kolektory Polesie-15 i VII

Jest jedna ciekawa rzecz związana z tym rowem. W miejscu, w którym przechodzi on w kryty kanał pod płytą lotniska (A) znajdują się dwie śluzy. Pozwalają one wybrać czy ścieki mają płynąć głównym spustem do Neru czy do kolektora Polesie-15 (w miejscu B). Śluzy były istotne w okresie budowy, ale obecnie od wielu, wielu lat tkwią w tej samej pozycji.

fot.: T. Ciemnoczułowski

Plan w wersji dla GoogleEarth: http://www.mediafire.com/?8x6cgn3zxu7oo8a

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłem w tym kanale z kolegą i kanał ten rozchodzi sie na koryto neru i burzowiec czy jeśli by pójść burzowcem dotarło by się do kolektora ??

    OdpowiedzUsuń